Internship – Brand advisor and creation of content in an international company

Praktyki Kategoria ofert:
Profil stanowiska: Doradztwo / Konsluting, Grafika / Kreacja / Fotografia, Human Resources / Zasoby ludzkie, Outsourcing / Usługi dla biznesu, Sprzedaż,
Nr referencyjny: EFRE2326-6283
Data ważności oferty: 31.12.2019

IES-Consulting

Od 2005 r. firma IES Consulting z siedzibą w Barcelonie, pomyślnie zrealizowała ponad 3000 procesów rekrutacyjnych. Umożliwiamy studentom i absolwentom zdobyć doświadczenie w międzynarodowym środowisku w wybranym miejscu na świecie. W naszej ofercie znajdują się oferty praktyk w działach turystyki, finansów i rachunkowości, zarządzania, administracji, HR i wiele innych. Studenci i absolwenci mają możliwość zdobycia praktyk w prosty i szybki sposób u naszych zaufanych partnerów w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Meksyku.

Company description:

The partner company of IES Consulting of great international recognition, dedicated to IP- intellectual property management, offers services worldwide. Its portfolio is adapted to the needs of customers, provides advice and support in processes such as trademarks, patents and copyrights.

What stands out the most of the organization is the expansion it has had in the sector. Today it has offices in the United States, Canada, South America, and Europe, in addition to strategic alliances between OAPI and ARIPO.

Internship tasks:

Become a part of this multicultural, young and talented team! With this internship, you will be able to test all your knowledge. You will be in contact with B2B markets and with language management since you will be surrounded by an international team. You will perform the following tasks:

• Support the team of brand consultants
  • Customer service in different scenarios
  • Management of portfolios of registered trademarks
  • Support for the research department
  • Creation of internal contents
  • Creation of own content for the company’s website
  • Blog Management

Studies

Business Management, Communication.

Required languages

English – C1
Spanish – B1 (to communuicate with the team)

Working hours

• Monday to Friday
  • 5 – 8 hours / day

Benefits

• 300 € / month

English, Spanish,

The information contained in this communication is intended solely for the use of the individual or entity to whom it is addressed and others authorized to receive it. It may contain confidential or legally privileged information. If you are not the intended recipient you are hereby notified that any disclosure, copying, distribution or taking any action in reliance on the contents of this information is strictly prohibited and may be unlawful. If you have received this communication in error, please notify us immediately by responding to this email and then delete it from your system. We are neither liable for the proper and complete transmission of the information contained in this communication nor for any delay in its receipt.

Pełny etat

Praktykant w zespole Financial Management