Integration Engineer - Trainee

Profil - image
Praktyki Kategoria ofert:
Profil stanowiska: IT,

Nazwa firmy

Ericpol Sp. z o.o.

Opis stanowiska

Join us as a Integration Engineer Intern and be a part of international team!

We are looking for a fresh graduate or students of last year of studies. Your day to day responsibilities will be to analyze, prepare, implement and verify the configuration and integration of a node, network and/or system.

    Wymagania

    Responsibilities:

    • You will learn about E2E technical understanding about radio 2G-3G-4G and new 5G technology
    • Execute configuration and troubleshooting of radio nodes in multicultural projects environment
    • Prepare system test, module test and accept test in different projects/countries
    • You will work to identify and drive improvements innovating and creating new way of working – creative is a must
    • Introduction of new radio products with a close collaboration with the design team
    • Scripting & coding

    Key Qualifications:

    • Academic degree, minimum on bachelor level, in engineering (IT, Telecom)
    • Analyzing & problem solving
    • Presenting & Communicating Information
    • Analytical learning and researching skills
    • English fluent conversational and written
    • Linux knowledge
    • Travel availability around 20-30% per month

    During the internship you will increase your competencies in:

    • Trace understanding and activation
    • UEH Exception analysis and data presentation
    • Counters and Kpi’s analysis
    • Parameters understanding
    • Main features knowledge
    • Product configuration for nodes, controllers and all interfaces
    • Mo and XML scripting
    • RAN Integration process (manual, smartlaptop, BSIM, ZT, OSS, ENM)
    • NTW integration principle (from RBS to Core)
    • IP RAN knowledge.

    Nie

    Oferujemy

    • Stable employment on the basis of an employment contract
    • Work based on developing the latest solutions in the area of mobile technology
    • Clearly defined career paths, trainings
    • Rich benefit package (private medical care for employee and his family, life insurance, Ok System, MultiSport, lunch voucher)
    • Work in an international environment based on cooperation
    • Home office, flexible working hours, laptop and mobile phone
    • Work – life balance

    Kluczowe kompetencje

    angielski,

    Wymagane dokumenty

    CV

    Informujemy, że administratorem danych jest ERICSSON SP Z O O z siedzibą w Warszawie, ul. _Konstruktorska 12 (dalej jako "administrator"). Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji procesu rekrutacji. Podanie danych w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy jest obowiązkowe. W pozostałym zakresie podanie danych jest dobrowolne. Odmowa podania danych obowiązkowych może skutkować brakiem możliwości przeprowadzenia procesu rekrutacji. Administrator przetwarza dane obowiązkowe na podstawie ciążącego na nim obowiązku prawnego, zaś w zakresie danych dodatkowych podstawą przetwarzania jest zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu zakończenia postępowania rekrutacyjnego i przez okres możliwości dochodzenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na udział w przyszłych postępowaniach rekrutacyjnych - do czasu wycofania tej zgody. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie.

    Pełny etat

    Zobacz więcej:

    Praktyki
    Praktykant w dziale księgowości
    Firma: GL Accounting Leader Sp. z o.o. Sp. K.
    Data dodania: 14.08.2019
    więcej
    Praktyki
    Junior RAN Integration and Optimization Engineer
    Firma: Ericpol Sp. z o.o.
    Data dodania: 12.08.2019
    więcej
    Praktyki
    Staż w obszarze współpracy z podwykonawcami (Telekomunikacja)