Kalendarz spotkań

Wydarzenia

Ten kalendarz umożliwia szybkie znalezienie spotkań pasujących dla danej grupy kandydatów. Aby uzyskać dostęp do filtrów, wybierz znajdującą się poniżej kalendarza pozycję.

 

 

 • Debata „Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?" oraz projekcja filmu dokumentalnego „Czyściciele internetu”

  W przyszłym roku 360 mln Europejczyków uda się do urn. Chcemy, by były to wybory wolne i oparte na ich własnych przekonaniach” – tymi słowami Antonio Tajani otworzył wysłuchanie z Markiem Zuckerbergiem w Parlamencie Europejskim.

  Szybki rozwój internetu przyniósł niespotykane wcześniej możliwości dostępu do różnorodnych źródeł informacji i opinii. Dlaczego zatem, mając tak szeroki wybór, wielu ludzi ulega dezinformacji opartej na fake news lub też pozwala, aby algorytmy zamykały ich w „bańkach informacyjnych”? Jak technologie cyfrowe zmieniły debatę publiczną i czy stanowią one rzeczywiste zagrożenie dla demokracji? Prywatne platformy cyfrowe skupiły ogromną władzę i uzyskały bezprecedensowy wpływ na prawa jednostki do wolności wypowiedzi, danych osobowych i dostępu do informacji. Jakie regulacje są konieczne w ich funkcjonowaniu, aby zapewnić ochronę praw podstawowych i umożliwić uczciwą debatę publiczną?

  Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Akademia Leona Koźmińskiego zapraszają na debatę „Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?" oraz projekcję filmu dokumentalnego „Czyściciele internetu” w reżyserii Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka.

  Zapraszamy 30 listopada 2018 o godz. 9.00 do Centrum Prasowego Foksal przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

  W dyskusji wezmą udział:

  • Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Podkomisji Praw Człowieka PE,
  • dr hab. Agnieszka Grzelak, Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa UE, Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego,
  • Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon,
  • Jakub Turowski, szef zespołu Facebooka ds. polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich,
  • Dominik Batorski, socjolog, analityk danych, współtwórca Sotrendera.

  Debatę poprowadzi Karolina Głowacka, dziennikarka Radia TOK FM.

  Po debacie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego ”Czyściciele internetu” (The Cleaners, 88 min.). Film Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka opowiada o kulisach pracy "cyfrowych śmieciarzy" zatrudnionych do moderowania treści (zdjęć, wpisów, filmów) i usuwania tych, które uznawane są "nieodpowiednie". Każdy „czyściciel internetu” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co nie pozostaje obojętne dla psychiki, bo niektóre z tych materiałów są bardzo drastyczne - przedstawiają np. zdjęcia z miejsc działań wojennych, ofiary wypadków samochodowych. Chociaż trudno spierać się z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to w innych obszarach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

Najbardziej interesowałyby mnie spotkania: